Kāpšanas sports arī Latvijā kļūst populārāks. Par to liecina cilvēku interese un kāpšanas zāļu apmeklētība. Vairākos rakstos vēlos iepazīstināt jaunos un esošos kāpējus par to, ko un kā trenēties. Šajā raksta vēlos padalīties ar Jums par 3 galvenajām prasmēm ko attīstīt kāpšanā.

Spēks Tehnika Psihe

Šīs trīs ir galvenās un vienlīdz trenējamās prasmes. Man ir bijis jautājums kā trenēt mūsu psiholoģisko sagatavotību. Cilvēki, kuri ir izvēlējušies trenēties kāpšanas sportā, viņiem jau ir daļa nepieciešamās psiholoģiskās sagatavotības. Pati galvenā prasme ir mīlestība un patika pret sporta veidu, aizrautība par ķermeņa kustību, prāta savaldīšana, baiļu kontrole, nepārtraukta koncentrēšanās, neatlaidība un spēj tikt galā ar frustrāciju, jo kāpšanas sportā ir nemitīgi jāsaskaras ar kritieniem un to, ka kaut kas nesanāk. O -, jā tieši tas ir pats sarežģītākais, tikt galā ar to, ka Tev kaut kas nesanāk. Bet tas ir arī kāpšanas sporta skaistums, ka ik vienam ir iespēja būt nemitīgā attīstībā un sasniegt ar vien jaunas savu spēju robežas. Kādas tad ir katra indivīda spēju robežas? Stiprākie pasaules kāpēji atbild, ka, neatlaidīgi trenējoties, maršruts ar grūtību 8a ir iespējams izkāpt ik vienam. Grūtība 8a ir ļoti augsta, to LV ir spējuši izkāpt tikai daži kāpēji, bet kopējā pasaules statistika parāda, ka 8a grūtības maršrutus var izkāpt dažādas formas, garuma, dzimuma un vecuma cilvēki. Tādi pasaulē ir pie 300 000. Galvenais ir katra indivīda neatlaidība un gribas spēks.

Runājot par spēku, protams, lai kāptu sarežģītus maršrutus, Tev ir jābūt spējīgam, noturēties pie aizķerēm. Ja tas sagādā grūtības, tad visticamāk vairāk jātrenē tieši spēks. Ir nepieciešami spēcīgi pirksti, ķermeņa augšdaļa, kājas, rumpis un spēja izmantot visu ķermeņa muskuļu ķēdi. Jā, ir jābūt spēcīgam!

Kāpšanas tehnika ir tā prasmes, kas trenējas ar laiku. Ilgu laiku. Sarunā ar treneri no Maskavas par kāpšanas tehniku, izsecinājām, ka ar neatlaidīgiem treniņiem to var izkopt aptuveni 5 gadu laikā. Uzsvēršu vārdu neatlaidīgiem, kas bieži iztrūkst sportistam dažādu attaisnojumu un dzīves notikumu dēļ. Tādēļ ārzemēs, kur šis sporta veids jau ir senāk pazīstams, ja būsiet klintīs vai kāpšanas zālē, redzēsiet kā kāds veterāns plūst un izskatās tik viegls uz 7b grūtības maršruta, jo ar gadiem ir izkopis kāpšanas tehniku. Runājot par kāpšanas tehnikas apgūšanas ātrumu, jo jaunāks ir kāpējs, jo ātrāk apgūst kustības, kas ir saistīts ar cilvēku attīstības posmiem katrā vecumā. Un tieši mazotnē attīstās motorika un koordinācija. Šeit ir jāņem vērā, ka bērni var arī ļoti ātri iemācīties nepareizu kustības tehniku, kuru pēc tam ir jau grūtāk pārmācīt. Tādēļ vienalga, vai sportists ir jauns vai vecs, ik vienam kāpējam iesaku apgūt kāpšanas tehniku trenera uzraudzībā, kurš palīdzes ieraudzīt kādas pašam nepamanītas lietas un kļūdas savā treniņa procesā.

Kāpšanas sporta trenere Inta Dombrovska

Atsauces:

  1. “Train hard but smart”, Nic Duerr
  2. https://www.8a.nu/